Duben 2018

Zkušenost s nosními odsávačkami

30. dubna 2018 v 20:47 | Prochajda |  Užitečné
Když jsem pořizovala výbavu, koupila jsem pro mimčo klasickou ruční balonkovou odsávačku. Stojí pár desítek korun a je opravdu jednoduchá na použití - stačí zmáčknout balonek a v této poloze pak strčíte do nosíku a rychle pustíte. Balonek tak hezky nasaje hlen. Nástavec se vejde i do toho nejmenšího nosíku, osobně mám zkušenost, jelikož Jolanka chytla svou první rýmu už ve svých dvou týdnech. Je ale potřeba být opatrný, když strkáte nástavec do nosíku, můžete zajet dost hluboko a narušit tak sliznici. Při troše cviku se s ní dá dobře pracovat v nenáročných podmínkách, osobně dávám této odsávačce 4 hvězdy z 5.
Výsledek obrázku pro odsavačka hlenů ruční
(obrázek zkopírován z alza.cz)

Když dostala Jolanka rýmu podruhé, bylo to dost krátce po první rýmě, a tak jsem přemýšlela, jak si odsávání ulehčit, a být k jejímu nosíku co nejšetrnější. Po delším průzkumu trhu jsem se rozhodla pro tuto elektrickou odsávačku.
Výsledek obrázku pro odsavačka plus comfort
(obrázek zkopírován z mladatko.cz)

Recenze měla velmi dobré. Cena byla vyšší (okolo 1200 Kč), ale rozhodla jsem se do toho jít. Funguje na dvě tužkové baterie. Balení obsahuje dva nástavce, pro nejmenší dětí a pro větší děti nebo dospělé. Odsávačka má přívlastek "cestovní". Věřím, že na cesty jako náhrada výkonné vysavačové odsávačky bude tato odsávačka dobrá. Já jsem se s ní doteď nenaučila pracovat. Je potřeba zacpat prstem druhou dírku, kterou zrovna neodsáváte, a přitom zvládnout strčit nástavec do nosíku a zmáčknout tlačítko. Nevím jak ostatní děti, ale Jolanka statečně bojovala, takže vždycky jsem nakonec skončili u odsávačky balonkové. Zatím se nechystám prodávat ji, věřím, že využiju u většího dítka. Za mě ale jen 1 hvězdička z 5.

Aktuálně "pracujeme" s odsávačkou připojitelnou na vysavač. Tahle odsávačka mě ze začátku děsila, při představě, že velký tah vysavače bude tahat bezbrannému dítku hleny z nosíku. Stačilo si ale trošku o tom přečíst a změnila jsem názor. Ať už máte jakkoliv výkonný vysavač, odsávačka saje pouze takovým podtlakem, aby dítěti neublížila. Navíc nástavec je univerzální, zužuje se, takže sedne zřejmě na všechny typy hadic. Já jsem tuto odsávačku nechtěla koupit proto, že máme doma centrální vysavač a nebyla jsem si jistá, zda bude odsávačka sedět i na tento. Vstupní investice ale není nijak velká (do 300 Kč), tak jsem to riskla a koupila ji v lékárně, když byla Jolanka naposledy zahleněná.

Výsledek obrázku pro nosátko
(obrázek zkopírován z nyx.cz)

Odsávačka má opět dva nástavce dle velikosti nosánku, a je k ní dodán i kartáček na vyčištění. Dobře se drží a saje naprosto skvěle!!! Jak by řekla Dorota Máchalová: ,,Nechápu, jak jsem mohla žít tak dlouho po selsku." Některé děti může hluk z vysavače děsit. Jolanka bojovala první dva dny, když jí bylo nejhůř. Pak, zdá se, pochopila, že jí odsávačka uleví a dokonce se na ni začala těšit. Nejspíš pomohlo i to, že jsem jí odsávačku nechala chvíli na hraní, aby si ji okoukala a nebála se.
Za mě 5 hvězd z 5!!!

Hrací hrazdička

30. dubna 2018 v 20:15 | Prochajda |  Užitečné
Když jsem odcházela z práce na mateřskou, od kolegů jsem dostala tuhle krásnou hrací hrazdčku od Fisher Price. Obsahuje 4 závěsné hračky, které jdou sundat, ptáčka se zrcátkem, který je na hrazdě napevno (na obrázku asi starší verze) a hračku ve tvaru lišky, která hraje několik melodií, buď všechny za sebou nebo jen jednotlivě.
Když Jolanka začala vnímat svět kolem sebe, hrazdička ji často krásně zabavila a mohla jsem se věnovat sobě nebo domácnosti. Největší úspěch mělo zrcátko, sovička a hrkací hračka v popředí vpravo. Do té dokázala Jolanka bušit i 15 minut v kuse :)
Pokud se bojíte, že hrazdička může zbrzdit vývoj vašeho miminka, jelikož má všechny hračky pěkně naservírované nad sebou, obavy nejsou na místě. Já jsem nejdřív taky měla strach, ale když se Joli začala točit na břicho, sama přestala o hrazdu jevit zájem a objevovala všechno ostatní okolo.
Proto za sebe určitě doporučuji koupi jakékoliv hrazdičky, vaše mimčo zabaví a vy budete mít chvíli čas pro sebe :)

Výsledek obrázku pro fisher price hrazdička
(obrázek zkopírován ze zbozi.cz)

O mně

30. dubna 2018 v 19:54 | Prochajda |  Úvodem
Narodila jsem se v červnu 1991. Celý život žiju v krásné vesnici Vnorovy, která leží mezi Strážnicí a Veselím nad Moravou. Navštěvovala jsem zde mateřskou i základní školu, střední jsem absolvovala ve Strážnici, obor Technické lyceum. Poté pět let na Univerzitě Tomáše bati ve Zlíně, obor potravinářská chemie a technologie.
Po studiu jsem získala práci ve vývojovém oddělení gumárenské společnosti v Břeclavi, kde jsem pracovala necelé dva roky než jsem odešla na mateřskou.
Na mateřské jsem od července 2017.

S manželem jsme se vzali po sedmi letech v r. 2016. Za čtvrt roku jsem otěhotněla a v srpnu 2017 se nám narodila naše Jolanka. V té době jsme dokončovali i stavbu domu, ale vše jsme zvládli a teď si šťastně žijeme jako rodina :))) Mateřskou si moc užívám, Jolanka je moc hodná, hezky jí i spí, je to veselá holčička a užíváme si s ní každý den!

Fotka uživatele Veronika Procházková.

Fotka uživatele Veronika Procházková.

Fotka uživatele Veronika Procházková.

Plavání

29. dubna 2018 v 13:13 | Prochajda |  Aktivity s dětmi
Vždycky se mi líbily fotky miminek pod vodou, otevřená očička a zkoumavý výraz ve tváři :) Proto jsem byla od začátku rozhodnutá, že budu se svým dítětem na plavání jezdit. Navíc nám to se švagrovou hezky vyšlo, jelikož máme děti jen měsíc od sebe, takže jsme se dohodly, že budeme jezdit spolu a budeme se střídat v řízení.
Plavání jsme plánovaly cca od půl roku našich dítek. Do té doby jsem nevěděla, že existuje i tzv. vaničkování, což je individuální plavání, spíš tedy koupání v malé vaničce, kdy se lektorka věnuje právě jen jednomu dítěti. Někde jsem četla, že vaničkování je dobré pro děti, které s vodou moc nekamarádí, rozhodnutí je ale samozřejmě na každém rodiči. Mně přišlo vaničkování jako zbytečnost, Jolanka projevovala zájem o vodu už od narození a nikdy nám při koupání neplakala. Naopak se ve vodě vždy hezky zklidnila a užívala si to.
Nejbližší kojenecké plavání je v Uherském Hradišti v aquaparku. Svá plavání s dětmi tam provozuje hned několik lektorek. Na nás tedy bylo, abychom si zvolily, ke které budeme s dětmi jezdit. Jelikož měla švagrová už jisté zkušenosti z plavání s prvním synem, rozhodla jsem se jí důvěřovat a nechala jsem ji vybrat lektorku sama. Nakonec jsme se rozhodly pro kurzy p. Hlůškové. Hezky nám to vyšlo i termínově, neboť bere dítka od 6 měsíců a její jarní kurz začínal v době, kdy měla Jolanka ukončený 6. měsíc a švagřin chlapeček o měsíc víc.
Jedná se o 10 lekcí, vždy v pátek od 15 do 15:30. Původně jsem si myslela, že plavání probíhá hodinu, ale je fakt, že když nemá mimčo svůj den a je nepříjemné, i třicet minut vám na plavání přijde jako věčnost :-D Koneckonců, není to jen o třiceti minutách ve vodě, ale pro nás rodiče je to práce na celý den - nachystat plavky dítku i sobě, vzít s sebou ručník, sprchový gel, vatové tyčinky do uší, ... a konečně, postarat se, aby dítě bylo aspoň trochu vyspané a dobře naladěno na plavání. Nám se zatím na plavání daří, Jolanka si to užívá a já ostatně taky. Učíme se formou her, při kterých se zpívají písničky nebo říkají říkanky, používáme plno hraček, jako jsou balonky, plovací desky, plavačáky, ...
Teď naposledy s námi byl i manžel, udělal nám plno krásných fotek, a sám si taky na chvilku hupsnul do vody za Jolankou :)
Určitě plavání doporučuju všem, dítě se při něm pohybově rozvíjí, zvyká si na vodu, je v kontaktu s jinými dětmi, vnímá zpívání a říkanky, a po ukončení aktuálního kurzu může pokračovat v dalších lekcích pro větší děti.


Přínosy kojení

29. dubna 2018 v 11:56 | Prochajda |  Kojení
Mateřské mléko (MM) je nepostradatelný základ výživy novorozenců.
Podle zahraničních studií u matek snižuje kojení riziko rakoviny prsu a vaječníků, cukrovky, vysokého krevního tlaku nebo infarktu. Předejde se jím až okolo 20 000 úmrtí na rakovinu prsu. O třetinu nižší je i riziko návratu nádoru. Největší přínos má prý kojení alespoň 1 rok, klidně i rozdělené mezi více dětí.
U dětí kojení snižuje riziko průjmových onemocnění, zápalu plic, Crohnovy chorovy, leukemie nebo zánětu střev (u nedonošených dětí až o 77%). Snižuje také riziko nadváhy a obezity (o 26%), a také cukrovky (o 35%). Studie také prokázaly, že kojení děti mají o dva až tři body vyšší IQ, u nedonošených novorozenců může být vyšší o šest až osm bodů.
Kojení samozřejmě šetří i rodinný rozpočet, je to cca 2 000 Kč měsíčně oproti kupování sušeného mléka.

Kojení v číslech:
V porodnici začne kojit 95% žen. Pouze 82% však odchází domů s plně kojeným dítětem. V prvním měsíci plně kojí už jen 60% žen, 20% žen pak dokrmuje umělým mlékem (UM). Do šesti měsíců kojí už jen 40% žen, z toho jen 15% matek nepřikrmuje, přitom Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje plné kojení bez příkrmů právě do půl roku věku, pokud dítě prospívá. Zavedené příkrmy se pak mají kombinovat s kojením až do dvou let dítěte.
Na výrobu 1 kg umělého mléka se spotřebuje 4 700 l vody a vyprodukuje asi 22 kg oxidu uhličitého.


Půjčení šátku/nosítka

26. dubna 2018 v 22:00 | Prochajda |  Nošení dětí
Pokud chcete vybrat šátek nebo nosítko, které bude pohodlné vašemu dítěti i vám, není to nic jednoduchého! Každému sedne něco jiného a v dnešní době je na trhu již dost velká nabídka.
Nejjednodušší je zkusit si šátek/nosítko na nosícím srazu. Pokud ale nemáte ve svém okolí žádnou takovou skupinku, která by se pravidelně scházela, nebo dokonce známou, která by vám ho půjčila jen tak, lze tyto zapůjčit buď od nějaké ochotné maminky přes sociální sítě (nejlépe přes nějakou nosící skupinku kdekoliv v ČR/SR), nebo využít přímo půjčovnu nosítek. Když jsem hledala nosítko pro nás, zvolila jsem druhou variantu. Jolanka již měla ukončený 4. měsíc, a to je zlomový měsíc, kdy mnoho typů nosítek umožňuje přechod z šátku do nosítka (dítko už je více zpevněné, drží hlavičku). Navíc měla Joli už i dostatečné míry, což je další aspekt, podle kterého se určuje vhodnost použití nosítka.

Švagrová mi nabídla zkoušku jejího nosítka Fidella. V tu chvíli mi šlo hlavně o to zjistit, zda Jolanka bude chtít v nosítku být. S předchozí zkušeností v šátku, který mi docela brzy začala odmítat, jsem se nechtěla spálit unáhlenou koupí. Jolanka v nosítku vypadala spokojeně, a tak jsem se rozhodla zkusit někde zapůjčit nosítko jiné.

Někteří výrobci nosítek umožňují zapůjčení šátku či nosítka přímo na svých e-shopech. Já jsem ovšem využila nestranného webu zkusnositko.cz. Zaujalo mě zde nosítko Kibi, které je rostoucí, tzn. nastavíte si veškeré popruhy podle velikosti vašeho dítěte, a nejste omezeni použitelností pouze v určitém věku dítěte. Kibi je vhodné právě pro děti od 4 měsíců do 3 let nebo do 20 kg dítěte. Nosítko si zde objednáte a zaplatíte vratnou kauci v ceně nosítka (cca 2500 Kč). Vybrat si můžete délku výpůjčky, od několika dnů po několik týdnů. Já jsem zvolila 1 týden, který mě stál 200 Kč. Pokud pak nosítko vrátíte ve stejném stavu, v jakém vám přišlo, vrátí vám kauci zpět. Nosítko lze také rovnou odkoupit, tato možnost se mi ale moc nelíbila, protože jsem věděla, že bylo přede mnou zkoušeno kdoví kolikrát, a také mi příliš nevonělo. Jako by bylo zkoušené v kuřáckém prostředí :-/

Zapůjčené nosítko Kibi zelené:

Někomu vadí, že Kibi má příliš mnoho popruhů a přezek, které se nastavují, a jim tak přijde složité nosítko správně nastavit. Já jsem se řídila návodem, který mi s nosítkem přišel a podařilo se nám na první dobrou! Nosítko sedlo mně i Jolance a prakticky od prvního okamžiku nošení jsem byla rozhodnutá, že si jej někde zakoupím. Nosítko jsem tedy vrátila (web zkusnositko.cz tímto moc doporučuji, mají skvělé ceny za půjčení a komunikace byla bezvadná!!!).
Šťastnou shodou náhod mi hned ten den napsala známá, která viděla na FB moji fotku s nosítkem, že má doma Kibi nosítko, pouze s jiným vzorem, prakticky nevyužité, a prodala by mi ho za sníženou cenu!!! Po tom jsem musela hned skočit.
A tak se k nám domů dostalo Kibi modré lístky!

KiBi modré lístky + chrániče ramenních popruhů
(obrázek zkopírován ze zkusnositko.cz)

Z břicha na břicho

26. dubna 2018 v 21:30 | Prochajda |  Nošení dětí
Moc se mi líbil tento článek, který jsem si přečetla na Facebooku. Dovoluji si tedy zkopírovat ze stránek Z břicha na břicho:

My lidé patříme mezi savce a nošence. Prozrazuje nás naše vrozené chování.
Chování miminka na fotce je velmi logické a v jistém smyslu i zdravé. Dítě mává ručkama ve snaze najít matčino tělo a opřít se o ně. Proto děti disponují úchopovým reflexem, proto ručkama často kraulují a máchají ve vzduchu, což bývá matkami někdy vyhodnocováno jako nežádoucí chování (zejména při kojení). Přirozeným řešením této situace je dát si dítě na hruď, nechat ho ať se ručkama opře o naše tělo.
Naše kultura našla pro tuto situaci i jiná řešení - nechat dítě křičet tak dlouho, až to vzdá (velmi poškozující chování, mechanismy popisuje např. tento článek http://vbavlnce.blogspot.cz/…/vzdelavame-experty-lekce-prvn…)
a nebo ho zavinout a tím utlumit reflexy i pláč (zavinování mj. poškozuje termoregulaci, kojení, komunikaci a porozumění mezi dítětem a matkou a některé způsoby i vývoj kyčlí).
Dítě na fotce má nohy pokrčené v abdukčně flekční poloze, což není nic jiného než příprava na stabilní uchycení na těle matky. Dítě takto dokáže držet nožičky dlouhou dobu a pokud není nošeno, nemá tato poloha žádnou logiku. Zkuste si vy dospělí lehnout a držet takto nohy. Jak dlouho to vydržíte? Dlouho patrně ne. Dětem v tom pomáhají vrozené reflexy. Reflexy, které naše lidská mláďata mají, protože jsou připravena na nošení. Tato poloha také zajišťuje správný vývoj kyčelního kloubu.
Dítě na fotce pláče a je třeba si uvědomit, že to je zdravá reakce na odloučení od matky. Pro mláďata homo sapiens je stav opuštění stavem kritického ohrožení života. Biologická reakce na toto chování dítěte je položit si dítě na hruď ve ventrálně ventrální pozici (břicho na břicho).
Dítě není biologicky připraveno na rovnou podložku. Žádný z vrozených reflexů nemá na rovné podložce logiku. Požadavek rovné podložky je kulturní mýtus.
Dítě je nošenec a očekává tělo matky.

Fotka uživatele Z břicha na břicho.

Přínosy nošení dítěte

26. dubna 2018 v 20:28 | Prochajda |  Nošení dětí
O rozmazlování nošením:
Novorozence nemůžete zvyknout na nošení, protože by to bylo jako vytáhnout rybu z moře a zvykat ji na vodu. Jediné, co novorozenec zná, je nošení, houpání a spaní s maminkou. On už na to zvyklý je, protože to nikdy neměl jinak. (Segritta)

Ergonomické nošení prospívá jak dítěti, tak i nosícímu. Krátce shrnu článek z webu vanickovani.cz:
Dítě se rychleji adaptuje na svět - pokud jej cokoliv trápí, pokud uslyší tlukot vašeho srdce a ucítí vaši vůni, se vším se bude mnohem lépe vyrovnávat. Tím pádem je dítě i spokojenější a méně mrzuté. I když bychom si mohli myslet opak, nošené děti mají rychlejší psychomotorický vývoj, jelikož neustálý jemný pohyb matky jemně trénuje a posiluje svalstvo miminka. Nošené děti mají v pozdějším věku větší schopnost navazovat kontakty a být samostatnější. Je to zřejmě díky tomu, že se v raném věku cítilo při nošení jistě. Stejně tak intenzivní fyzický a zrakový kontakt přispívá k vývoji citových vazeb a dítě je vyrovnané. No a jistě oceníte také to, že díky schoulené poloze má děťátko menší potíže s plynatostí.
Pro nosícího je výhodou nošení citové pouto, dále pak lepší vyplavování mateřských hormonů, možnost rychleji poznat potřeby svého dítěte, a v neposlední řadě máte díky miminku v šátku či nosítku volné ruce k jakékoliv jiné činnosti :) Jen pozor na horké kapaliny či ostré předměty! ;-)

V šátku se dá i kojit. Některé maminky to zvládají běžně, např. i při nošení venku. Pro mě to byla obrovská výzva a podařilo se mi to asi jen 2x. Základem je povolit stažení šátku, aby se mimčo trochu "sesunulo" dolů. Nebo si můžete šátek sundat z jednoho ramene, jako já:

Mnohem jednodušší je pak nakojit v nosítku. Dítě v něm obecně není tak natěsno k vám, a pokud ano, jednoduše si jeden ramenní popruh povolíte.

A něco navíc: pokud vaše dítě miluje houpání, pokud zrovna nenosíte, můžete si šátek napnout a uvázat nad postýlkou a uspat mimčo houpáním. Samozřejmě dokud se vám nezačne plazit ;)

Rozdíl mezi nosítkem a visítkem + zásady ergonomického nošení

26. dubna 2018 v 20:26 | Prochajda |  Nošení dětí
Pokud jste se rozhodla své dítě nosit, měla byste vědět, jak dítě nosit správně. Bohužel mnoho tzv. visítek je pojmenováno slovem "ergonomické", což může nezkušené zmást.
Někteří lékaři mohou nošení ve vertikální poloze odsuzovat. Neexistují ale žádné vědecké výzkumy, které by nošení v takové poloze zakazovaly. Vždyť ve vertikální poloze jsou miminka už i v bříšku.

Základní zásady pro opravdové ergonomické nošení jsou:
  • Ať už dítě budete nosit na břiše nebo na zádech, VŽDY musí být čelem k vám, tedy dotýkat se vás břichem. Pokud by to bylo naopak, na dítě působí přespříliš okolních vjemů, které mu mohou škodit, navíc v takové poloze nikdy nemůže mít zakulacená záda, viz. další bod.
  • Dítě musí mít vždy podsazený zadeček, čímž se docílí zakulacení zad. Přesně tak totiž bylo miminko i v bříšku, pěkně do klubíčka. Ergonomické nosítko/šátek má měkkou zádovou opěrku, takže je zakulacení zad možné.
  • Kolínka dítěte musí být vždy výš než zadeček. Pomyslným spojením kolen a zadečku čarou tak vznikne písmeno "M". Tato poloha je prospěšná pro správný vývoj kyčlí a může nahradit i peřinku, kterou často předepisují ortopedičtí lékaři. Polohu nožiček do "M" zajistíte tím, že dítě bude mít látku šátku/nosítka právě od kolena po koleno.

Pokud vaše děťátko ještě nedrží hlavičku, mělo by ji mít ještě jištěnou. V šátku se toho docílí např. zahnutím horního okraje šátku, který tak vytvoří za krkem dítěte límec. Pro zvětšení opory můžete pod horní okraj šátku zahnout látkovou plenu nebo kapesník. U nosítek zajišťuje oporu kapucka.

Neergonomické visítko se vyznačuje nošením čelem od nošeného a tím, že dítě v něm visí za rozkrok. Tak na dítě působí mnoho okolních vjemů, navíc si vlastní vahou ve visu tlačí na pohlavní orgány, a nejsou ani správně podepřeny nožičky v kyčlích.

Výsledek obrázku pro ergonomické nošení
(obrázek zkopírován z vanickovani.cz)

Výsledek obrázku pro ergonomické nošení
(obrázek zkopírován z budejckadrbna.cz)

Výsledek obrázku pro ergonomické nošení
(obrázek zkopírován z modrykonik.cz)

Výsledek obrázku pro ergonomické nošení
(obrázek zkopírován z materstvi-srdcem.cz)

Jolanka v šátku:

Jolanka v nosítku:

Nastřelení náušnic

26. dubna 2018 v 11:45 | Prochajda |  Užitečné
Co by to bylo za holčičku bez náušnic? ;-)

Tak jako já jsem při křtu dala jako kmotra náušnice své neteři, tak i moje sestra dala náušnice při křtu naší Jolance. Líbí se mi, když má holčička nastřelené náušnice již v miminkovském věku, hlavně proto, že už to má "za sebou" v době, kdy si nemůže hojící se ranky tahat a nehrozí tak, že by si čerstvě prostřelené ouško roztrhla.

Vybraly jsme si náušnice z bílého zlata v jednom zlatnictví ve Veselí nad Moravou. Jsou to klasické závěsné náušnice, ovšem bez zámku. I tak ale nemám strach, že by si je Jolanka sama rozepnula, zavírací mechanismus jde dost ztuha.
Náušnice byly zakoupeny, tak jsem začala pátrat, v jakém věku, kde a jakým způsobem náušnice "nainstalovat" do ouška :) Aplikace náušnic se doporučuje obecně po provedení základního očkování. Pohybuje se to tedy od cca 2 měsíců věku. Já jsem začala nastřelení náušnic řešit, když měla Jolanka ukončený 4. měsíc. Záleží také na velikosti ušního boltce. Můžete chtít dítku nastřelit náušnice, ale pokud odborník uzná, že jsou boltce malé, může nastřelení odsunout do doby, kdy budou ouška větší a bude se tak lépe vybírat místo pro propíchnutí.

Paní doktorka nám doporučila nastřelení, které je oproti propíchnutí rychlejší a ranka se lépe hojí. Po krátkém průzkumu u maminek v mém okolí mi byla doporučena paní Svatava Vozárová z Veselí nad Moravou, která nastřeluje náušnice již asi 30 let. Velmi šik paní, u které byste rozhodně netipovali tak dlouhou praxi, byla již po telefonu velmi ochotná a milá. Bylo pouze potřeba předem se nahlásit, aby byla jistota, že bude na místě přímo paní Vozárová, která jediná nastřelení provádí. Paní Vozárová sídlí v butiku u vlakového nádraží, vedle obchodu se zdravou výživou Óm Vital.
Tak jsme se tedy po domluvě vydaly nastřelit náušnice. Paní Vozárová zkoukla Jolance ouška, zeptala se, zda je naočkovaná, a svým milým přístupem se snažila vybudovat si důvěru i u Jolanky. Pak jsme si vybraly nastřelovací náušnice z chirurgické oceli, které je třeba nechat v rance cca 14 dní, než je pak vyměníte za náušnice vlastní.
No a nakonec jsem si Jolanku posadila na klín zády k sobě, jednou rukou ji chytila okolo hrudníčku tak, aby nemohla šermovat ručkama, a druhou rukou pomohla přidržet hlavičku. Nastřelení bylo opravdu rychlé, samozřejmě se to neobešlo bez slz, ale Jolanka plakala jen pár vteřin. Po prostřelení prvního ouška nám bylo doporučeno ať si zajdeme k zrcadlu a odlákám Jolančinu pozornost na její odraz. Tím se hned uklidnila a mohly jsme přístoupit k druhému uchu. Až bylo vše hotovo, nabídla nám paní Vozárová, že můžu malou nakojit v kabince, aby se uklidnila. Nebylo potřeba, Jolanka byla moc statečná a za půl minuty bylo po pláči :)
Cena nastřelení byla 300 Kč (i s náušnicemi).
Paní Vozárová nám následně nabídla, že po 14 dnech nastřelené náušnice rozepne a pomůže dát náušnice naše, případně je i zamknout, pokud jsou se zámkem. Nakonec jsme to ale zvládly samy doma, Jolance se ouška krásně zahojila, takže ani nevěděla, že jsem jí náušnice vyměnila :) A jsem moc ráda, že už to máme za sebou!

Pokud by nějaká maminka z okolí Veselí nad Moravou měla zájem o telefonní číslo na paní Vozárovou, ať si klidně napíše :)

Nastřelené náušnice:

Naše náušnice: