Přínosy kojení

29. dubna 2018 v 11:56 | Prochajda |  Kojení
Mateřské mléko (MM) je nepostradatelný základ výživy novorozenců.
Podle zahraničních studií u matek snižuje kojení riziko rakoviny prsu a vaječníků, cukrovky, vysokého krevního tlaku nebo infarktu. Předejde se jím až okolo 20 000 úmrtí na rakovinu prsu. O třetinu nižší je i riziko návratu nádoru. Největší přínos má prý kojení alespoň 1 rok, klidně i rozdělené mezi více dětí.
U dětí kojení snižuje riziko průjmových onemocnění, zápalu plic, Crohnovy chorovy, leukemie nebo zánětu střev (u nedonošených dětí až o 77%). Snižuje také riziko nadváhy a obezity (o 26%), a také cukrovky (o 35%). Studie také prokázaly, že kojení děti mají o dva až tři body vyšší IQ, u nedonošených novorozenců může být vyšší o šest až osm bodů.
Kojení samozřejmě šetří i rodinný rozpočet, je to cca 2 000 Kč měsíčně oproti kupování sušeného mléka.

Kojení v číslech:
V porodnici začne kojit 95% žen. Pouze 82% však odchází domů s plně kojeným dítětem. V prvním měsíci plně kojí už jen 60% žen, 20% žen pak dokrmuje umělým mlékem (UM). Do šesti měsíců kojí už jen 40% žen, z toho jen 15% matek nepřikrmuje, přitom Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje plné kojení bez příkrmů právě do půl roku věku, pokud dítě prospívá. Zavedené příkrmy se pak mají kombinovat s kojením až do dvou let dítěte.
Na výrobu 1 kg umělého mléka se spotřebuje 4 700 l vody a vyprodukuje asi 22 kg oxidu uhličitého.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama