Z břicha na břicho

26. dubna 2018 v 21:30 | Prochajda |  Nošení dětí
Moc se mi líbil tento článek, který jsem si přečetla na Facebooku. Dovoluji si tedy zkopírovat ze stránek Z břicha na břicho:

My lidé patříme mezi savce a nošence. Prozrazuje nás naše vrozené chování.
Chování miminka na fotce je velmi logické a v jistém smyslu i zdravé. Dítě mává ručkama ve snaze najít matčino tělo a opřít se o ně. Proto děti disponují úchopovým reflexem, proto ručkama často kraulují a máchají ve vzduchu, což bývá matkami někdy vyhodnocováno jako nežádoucí chování (zejména při kojení). Přirozeným řešením této situace je dát si dítě na hruď, nechat ho ať se ručkama opře o naše tělo.
Naše kultura našla pro tuto situaci i jiná řešení - nechat dítě křičet tak dlouho, až to vzdá (velmi poškozující chování, mechanismy popisuje např. tento článek http://vbavlnce.blogspot.cz/…/vzdelavame-experty-lekce-prvn…)
a nebo ho zavinout a tím utlumit reflexy i pláč (zavinování mj. poškozuje termoregulaci, kojení, komunikaci a porozumění mezi dítětem a matkou a některé způsoby i vývoj kyčlí).
Dítě na fotce má nohy pokrčené v abdukčně flekční poloze, což není nic jiného než příprava na stabilní uchycení na těle matky. Dítě takto dokáže držet nožičky dlouhou dobu a pokud není nošeno, nemá tato poloha žádnou logiku. Zkuste si vy dospělí lehnout a držet takto nohy. Jak dlouho to vydržíte? Dlouho patrně ne. Dětem v tom pomáhají vrozené reflexy. Reflexy, které naše lidská mláďata mají, protože jsou připravena na nošení. Tato poloha také zajišťuje správný vývoj kyčelního kloubu.
Dítě na fotce pláče a je třeba si uvědomit, že to je zdravá reakce na odloučení od matky. Pro mláďata homo sapiens je stav opuštění stavem kritického ohrožení života. Biologická reakce na toto chování dítěte je položit si dítě na hruď ve ventrálně ventrální pozici (břicho na břicho).
Dítě není biologicky připraveno na rovnou podložku. Žádný z vrozených reflexů nemá na rovné podložce logiku. Požadavek rovné podložky je kulturní mýtus.
Dítě je nošenec a očekává tělo matky.

Fotka uživatele Z břicha na břicho.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama