Rozdíl mezi nosítkem a visítkem + zásady ergonomického nošení

26. dubna 2018 v 20:26 | Prochajda |  Nošení dětí
Pokud jste se rozhodla své dítě nosit, měla byste vědět, jak dítě nosit správně. Bohužel mnoho tzv. visítek je pojmenováno slovem "ergonomické", což může nezkušené zmást.
Někteří lékaři mohou nošení ve vertikální poloze odsuzovat. Neexistují ale žádné vědecké výzkumy, které by nošení v takové poloze zakazovaly. Vždyť ve vertikální poloze jsou miminka už i v bříšku.

Základní zásady pro opravdové ergonomické nošení jsou:
  • Ať už dítě budete nosit na břiše nebo na zádech, VŽDY musí být čelem k vám, tedy dotýkat se vás břichem. Pokud by to bylo naopak, na dítě působí přespříliš okolních vjemů, které mu mohou škodit, navíc v takové poloze nikdy nemůže mít zakulacená záda, viz. další bod.
  • Dítě musí mít vždy podsazený zadeček, čímž se docílí zakulacení zad. Přesně tak totiž bylo miminko i v bříšku, pěkně do klubíčka. Ergonomické nosítko/šátek má měkkou zádovou opěrku, takže je zakulacení zad možné.
  • Kolínka dítěte musí být vždy výš než zadeček. Pomyslným spojením kolen a zadečku čarou tak vznikne písmeno "M". Tato poloha je prospěšná pro správný vývoj kyčlí a může nahradit i peřinku, kterou často předepisují ortopedičtí lékaři. Polohu nožiček do "M" zajistíte tím, že dítě bude mít látku šátku/nosítka právě od kolena po koleno.

Pokud vaše děťátko ještě nedrží hlavičku, mělo by ji mít ještě jištěnou. V šátku se toho docílí např. zahnutím horního okraje šátku, který tak vytvoří za krkem dítěte límec. Pro zvětšení opory můžete pod horní okraj šátku zahnout látkovou plenu nebo kapesník. U nosítek zajišťuje oporu kapucka.

Neergonomické visítko se vyznačuje nošením čelem od nošeného a tím, že dítě v něm visí za rozkrok. Tak na dítě působí mnoho okolních vjemů, navíc si vlastní vahou ve visu tlačí na pohlavní orgány, a nejsou ani správně podepřeny nožičky v kyčlích.

Výsledek obrázku pro ergonomické nošení
(obrázek zkopírován z vanickovani.cz)

Výsledek obrázku pro ergonomické nošení
(obrázek zkopírován z budejckadrbna.cz)

Výsledek obrázku pro ergonomické nošení
(obrázek zkopírován z modrykonik.cz)

Výsledek obrázku pro ergonomické nošení
(obrázek zkopírován z materstvi-srdcem.cz)

Jolanka v šátku:

Jolanka v nosítku:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama