Cvičení s Aniballem

4. května 2018 v 21:16 | Prochajda |  Těhotenství
Hned po tom, co jsem zjistila, že jsem těhotná, začala jsem přemýšlet, jaký asi budu mít porod. Člověk něco málo o průběhu porodu ví od dříve rodících sester či švagrových, ale stejně je potřeba si to zažít.
Jednou z takových informací bylo, jak lze předcházet porodním poraněním v intimní oblasti - hlavně natržení hráze. Hráz je místo mezi pochvou a konečníkem, které se při vytlačování hlavičky dítěte nejvíce namáhá. Často lékaři přistupují k jejímu nastříhnutí, aby hlavička vyšla snáze ven, nebo se může stát, že hráz praskne velkým tlakem sama. Samotné natrhnutí nebo nastříhnutí nebolí, jelikož se tak stane během kontrakce a tlačení, ale po porodu je potřeba hráz zašít a taková ranka se musí hojit. Novopečeným maminkám se pak hůře sedá, a prý pak toto místo bolí i při sexu.

Moje švagrová si nemohla už z prvního porodu vynachválit Aniball a hodlala ho používat i v průběhu druhého těhotenství. Já jsem nikdy předtím o Aniballu neslyšela a když jsem zjistila, jak se používá, nejdřív jsem řekla, že ho používat nebudu.

Co to vlastně ten Aniball je?

Je to takový malý balonek, z jehož jednoho konce vede hadička. Na druhém konci hadičky je pumpička s ventilkem, kterou lze balonek mačkáním pumpičky nafouknout a otočením ventilku zase vyfouknout. Princip je snadný - zavedením balonku do pochvy a jeho nafouknutím se simuluje velikost hlavičky miminka, a vytlačováním balonku ven si maminka trénuje nejen hráz (opakovaným tréninkem se zvyšuje elasticita hráze a klesá tak riziko natržení), ale zároveň si nacvičí, jak by měla při tlačení správně dýchat. Aniball stojí cca 1200 Kč.
Samozřejmě se hned nezačíná trénovat s největším průměrem. Aniball se může začít používat nejdřív 4 týdny před porodem. Začíná se na nejmenším průměru, tedy na průměru balonku ve vyfouknutém stavu. Pokud se žena cítí, může přidat klidně jedno či dvě stlačení nafukovací pumpičky. Já měla vypozorované, že jedno zmáčknutí pumpičky odpovídá cca půl centimetru v obvodu balonku. Balonek se nafukuje až když je zavedený v pochvě. Lze pak chvíli počkat a nechat působit přirozený tlak balonku na hráz, a teprve po nějaké chvíli začít s tlačením. Tlačení i dýchání by mělo jít z břicha, ne z hrudníku. Přesnější popis správného dýchání je napsán v návodu k balonku.
Žena může trénovat s jedním poloměrem tak dlouho, dokud se sama necítí na další přifouknutí balonku. Já jsem si udělala přibližný rozpis, podle kterého jsem chtěla stihnout nacvičit vytlačování balonku o obvodu cca 30 cm. Toto číslo je v návodu uváděno jako optimální. Hlavička novorozence má obvod cca 35 cm. Cvičí se jednou denně. Přibližně každý třetí den jsem navýšila obvod balonku o 1 cm. Je až s podivem, jak rychle si tělo zvyká. Zpočátku jsem cítila velký tlak (a taky trochu bolest) už při prvním stlačení nafukovací pumpičky. Po čase se ale hráz stala tak pružnou, že jsem opravdu na konci těhotenství docílila požadovaného obvodu 30 cm!!!
Podotýkám, že balonek je dobré používat s kondomem. I když je vše vodou omyvatelné, je to hygieničtější a můžete jej pak prodat či půjčit další budoucí mamince. Já měla to štěstí, že jsme byly se švagrovou těhotné s rozdílem přesně jednoho měsíce. Ve chvíli, kdy ona jela rodit, půjčila Aniball mně.
Kondom by neměl být lubrikován ničím na olejové bázi - balonek je ze silikonu a olej jej po čase může degradovat a může dojít k prasknutí balonku. Doporučuje se použít kondom bez lubrikace nebo s lubrikantem na vodní bázi. To samé platí o lubrikačním gelu, který se též doporučuje pro snazší zavádění.

Musím říct, že když se mi podařilo dosáhnout "vysněného" obvodu 30 cm, mnohem víc jsem si pak na porod věřila, co se týká rizika natržení hráze, tak natrénovaného dýchání. Abych pružnost hráze ještě víc podpořila, koupila jsem si také olejíček na masáž hráze od Saloos, který lze začít používat cca 6 týdnů před porodem. Já začala už 8 týdnů před termínem, olejíček je na bázi určitých bylin a jistě není nijak škodlivé používat ho i dřív. Olej jsem aplikovala vždy před a po cvičení s Aniballem, a pokud jsem některý den Aniball nepoužívala, tak olejíček vždy. Masáž by měla být alespoň 5-minutová.

Za mě Aniball rozhodně doporučuji. Díky němu jsme já i švagrová byly v porodnici málem za exoty, jelikož jsme byly bez jakýchkoliv poranění! Zejména u prvorodiček je to docela vzácný jev. Díky Aniballu jsem po porodu seděla jako bych ani nerodila, nic mě nebolelo a při pohledu na ostatní maminky, které se skoro nemohly posadit, jsem si pokaždé řekla "Díky, Aniballe!"

Výsledek obrázku pro aniball
(obrázek je zkopírován z aniball.cz)

Výsledek obrázku pro masáž hráze
(obrázek je zkopírován z mall.cz)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama