Praní látkových plen

5. května 2018 v 21:45 | Prochajda |  Látkové pleny
Jednou z "nevýhod" látkových plen je to, že o ně musíte neustále pečovat. Dvojnásob to platí v případě velké nehody :)

Počurané látkovky stačí pouze hodit do kyblíku. Pokud neperete plenky každý den, doporučuji koupit kyblík s víčkem, pleny do druhého dne zapáchají. Já jsem si jednou koupila v Penny marketu kyblík s arašírovými křupkami. Křupky jsme snědli za víkend a mně zůstal krásný průhledný kbelík s víčkem.
Výsledek obrázku pro kbelík s víkem
(obrázek zkopírován z dobrykolonial.cz)

Pokud je plena pokakaná, to co jde, vysypte do WC, zbytek lze osprchovat ve vaně vlažnou vodou. Existují ještě separační plenky z různých materiálů. Jsou to takové velmi tenké "ubrousky", které vložíte navíc na vkládací plenku. Jejich úkolem je zachytit ty nejhorší nečistoty, takže samotná plenka pak není tak znečištěná. Ty separačky, které jsou biologicky rozložitelné (např. celulózové), můžete s hovínkem rovnou spláchnout do záchodu. Nerozložitelné separačky vyhodíte do koše.
Výsledek obrázku pro separační pleny
(obrázek zkopírován z heureka.cz)

Dál pak záleží na účinnosti vašeho pracího gelu, nicméně já pro jistotu ještě zapírám plenky mýdlem s jelenem. Nejprve plenky natřu tímto mýdlem pod tekoucí vodou, a pak ještě napustím umývadlo vodou a tyto v něm nechám namočené i půl dne, nebo prostě do té doby než bude potřeba zaprat plenky další. Pak jen trochu v ruce vyždímám a buď hodím do kyblíku nebo když je čas praní, šup s tím do pračky.
Výsledek obrázku pro mýdlo s jelenem
(obrázek zkopírován ze schicht.cz)

V pračce nejdřív spustím samostatný program máchání. Tady nepoužívám žádný prací prostředek, jde o to, aby se plenky vymáchaly v čisté vodě od těch největších nečistot. Odstředění dám také vysoké, aby se tato voda obsahující moč odstředila co nejvíc. Takový program na mojí pračce trvá necelých 25 minut. Pak přichází hlavní prací program, kdy peru v Persil Sensitive gelu. Moc se nedoporučují prášky, jejich zbytky můžou v plence zůstat. Do cca každého druhého praní ještě přidám Sanytol dezinfekci na prádlo, tu přidávám rovnou do bubnu.
Výsledek obrázku pro sanytol dezinfekce
(obrázek zkopírován z lekarna.cz)

Program nastavuji na 60°C, trvá necelé 2 hodiny. Je doporučené prát plenky okolo 2 hodin, příliš krátký program je nemusí tak dobře vyprat a po čase začnou plenky zapáchat. Příliš dlouhý program zase není ekonomický a plenkám to taky rozhodně nedělá dobře.

Pokud je dobré počasí, suším plenky venku. Mám výhodu v tom, že máme krytou pergolu, takže kromě zimy můžu sušit na vzduchu prakticky vždy. Svrchní vrstva je suchá prakticky hned po vyndání z pračky. Vkládací plenky schnou na vzduchu i půl dne. Bohužel, čím savější plenka (+), tím dýl schne (-). V sušičce mi vkládací plenky na 100% neuschnou nikdy, takže stejně musím dosušovat venku nebo v místnosti. Doporučuji tedy rovnou sušit venku, ušetříte tím energii vloženou do sušičky ;-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eva Eva | 24. května 2018 v 1:09 | Reagovat

Veru, super, že látkuješ, protože klasické jednorázovky jsou jen chemka. Jen doporučím místo Jelena žlučové mýdlo od Yellow & Blue, které má čisté složení a za mě teda toho zvládne fakt hodně, používám ho pořád. A tady ty klasické dětské prášky a gely taky nejsou nic moc. Lepší klasické mýdlové vločky třeba od Š.IVA (dvousložkové složení) nebo já používám nastrouhané marseillské mýdlo (kokosovo-palmové) s prací sodou a na bílé prádlo se extra přidává perkarbonát sodný, který odstraní skvrny a prádlo vybělí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama