Typy šátků a nosítek

21. května 2018 v 7:34 | Prochajda |  Nošení dětí
Nejen že existuje několik velikostí, desítky výrobců a příměsí (složení), a tisíce vzorů šátků či nosítek. Tyto ergonomické pomůcky k nošení dítěte se dělí také podle toho, jak do něj -jednoduše řečeno- dítě dostaneme.

Šátek
Šátek můžete zakoupit buďto pevný nebo elastický.
Elastický šátek, jak už název sám říká, pruží. Elasticita je zejména po diagonále a po délce. Dokáží nosícímu velmi usnadnit vázání, jelikož se šátek nejprve předváže bez miminka a až potom se mimčo vloží do úvazu a podotahuje. Díky elastickému šátku není třeba nijak odhadovat, kolik pro mimčo nechat v úvazu místa, elastický šátek můžete utáhnout natěsno a on se pak přizpůsobí miminku. Tyto šátky jsou však vhodné pouze na nejmenší miminka, protože čím větší (těžší) dítě, tím víc se bude šátek natahovat a úvaz už pak nebude pohodlný. Logicky, nikdo nechce nosit své desetikilové dítě u kolen ;-)
Výsledek obrázku pro elastický šátek na nošení dětí
(obrázek zkopírován z pinkorblue.cz)

Pevný šátek je takový, který zjednodušeně řečeno nepruží. Samozřejmě vždy trochu elastický je, ale pouze minimálně, a může pouze v šikmých směrech, nikdy ne po délce. Pevné šátky jsou vhodné pro děti v celém šátkovacím období, od novorozence po předškoláka. Proto musí tyto šátky vydržet, jsou tedy pevnější a na omak tužší. Nový šátek se vždy zdá tuhý, je třeba ho tzv. zanosit - vlákna v šátku se musí ohnout do všech směrů, aby změkla a šátek se pak lépe dotahoval a byl pohodlný pro nošence i nosícího. Nejlépe se šátek zanosí samotným nošením, některé maminky ale zkouší zanosit např. i tak, že šátek spletou do vánočky, nebo na něm nějaký čas sedí na gauči ;-)
Výsledek obrázku pro šátek na nošení dětí
(obrázek zkopírován z pujcovnasatku.cz)

Ring sling šátek
Ring sling neboli RS šátky jsou zvláštní skupinou šátků. Klasický RS šátek je kratší (cca jen do 2 metrů délky) a vypadá tak, že má na jednom svém konci všité dva kroužky. Ty se připraví na rameno, protáhne se jimi druhý konec šátku a vznikne tak jednoduchá kapsa na nošení dítěte. Nejčastěji se v těchto šátcích nosí na boku, může se nosit ale i klasicky na břiše či zádech.
Existuje také nešitý RS, tzn. že si můžete ve specializovaném obchodě koupit samostatný kroužek a navléci ho na svůj klasický šátek. Lze s nimi vázat mnoho designově zajímavých úvazů. Kroužky vám také usnadní docela dost centimetrů šátku, dokážete s nimi totiž uvázat úvazy, na které je obvykle potřeba i jednou tak dlouhý klasický šátek. Využít se dají i jako pomůcka proti padání šátku z ramen nebo jako zakončení úvazu místo uzlu - pokud pak máte šátek např. pod bundou, nevznikne vám tam žádná nevzhledná boule, a navíc to vypadá hezky.
RS kroužky existují ve třech velikostech - S/M/L. Velikost "S" je vhodná pro elastické nebo nejtenčí pevné šátky, naopak největší "L" je vhodný i na šátky s největšími gramážemi (výpočtu gramáže šátku se budu věnovat v samostatném článku).
Výsledek obrázku pro RS šátek
(obrázek zkopírován z modrykonik.cz)

Související obrázek
(obrázek zkopírován z nosenideti.cz)

Šitý RS šátek:
DSCF2929
(obrázek zkopírován z pujcovnasatku.cz)

Nešitý RS šátek:
DSCF2915
(obrázek zkopírován z pujcovnasatku.cz)

Další využití RS kroužků:
DSCF2974
DSCF3056
(obrázky zkopírovány z pujcovnasatku.cz)

Šátkové nosítko
Toto nosítko je kapitola sama o sobě. Je to něco mezi šátkem a nosítkem. Narozdíl od šátku má své popruhy, které však nejsou nikde zakončeny a musíte je někde zavázat. Celkově se šátkové nosítko oproti šátku lépe nasazuje a nastavuje. Od šátku ale přejímá tu přednost, že dítě obepne lépe než nosítko, které je vždy třeba správně nastavit proporcím nosícího i nošence. Od nosítek zase přejímá již zmíněné lehčí nasazování a nemusíte se učit vázat žádný úvaz. Na internetu můžete tato nosítka najít i pod názvy MeiTai nebo FlyTai.
Výsledek obrázku pro šátkové nosítko
(obrázek zkopírován z housenka.eu)

Výsledek obrázku pro šátkové nosítko
(obrázek zkopírován z modrykonik.cz)

Nosítko
Nosítko je pro většinu nosících jednodušší na nasazování než klasický šátek. Záleží ale i na výrobci, někteří vyrábí nosítka jen s minimem spon na utažení, jiní (např. Kibi - osobní zkušenost) vyrábí nosítka s mnoha sponami pro přesnější nastavení dle individuálních potřeb nosícícho a nošence. Některé maminky na tato "složitěji-nastavitelná" nosítka brblají, já jsem se při prvním nastavení nosítka řídila instrukcemi v manuálu a neměla jsem žádný problém.
Zde jen pár pojmů - základní vybavení nosítka: bederní pás (bederák) musí být nastavitelný dle proporcí nosícího. Správně usazený bederák by měl být v místech pasu, tedy v nejužším místě břicha. Za prvé, docílíte tak hezkého zakapsování (podsazení) dítěte, za druhé máte jistotu, že vám bederák z nejužší části trupu nikam nesklouzne ;-) Dále pak sestává nosítko z ramenních popruhů, které jsou také délkově nastavitelné. Lze si je také délkově upravit ve chvíli, kdy se chystáte kojit přímo v nosítku, a vaše dítě nemá zrovna pusinku v úrovni prsa - jednoduše popruh povolíte. Záda nosítka by vždy měla být měkká, tedy nijak vyztužená, aby dovolila dítku správné zakulacení zad (viz. zásady ergonomického nošení - starší článek ZDE).
Všechny tyto spony by měly mít bezpečnostní pojistku, tzn. ochranu proti náhodnému rozepnutí a vypadnutí dítěte.
Nedílnou součástí nosítka je také kapucka. Ta slouží jednak k ochraně před povětrnostními vlivy, ale hlavně jistí hlavičku dítěte, pokud ji ještě pořádně nedrží nebo pokud vám v nosítku usne. Tyto kapucky se připnou k ramenním popruhům. Já jsem kapuci ocenila zvláště ve chvílích, kdy jsme vyzkoušely nošení na zádech a Joli mi tak usnula - máte jistotu, že dítě nebude mít hlavu nepřirozeně zakloněnou).
Většina nosítek (až na výjimky) je vhodná pro děti, které samy drží hlavičku, tzn. cca od 4 měsíců věku. Někteří výrobci nabízí k nosítkům i tzv. novorozeneckou vložku (novovložku), což je jakési vyztužení, které se dává pod zadeček, aby i nejmenší dítě bylo v nosítku vyvýšené a ne tedy příliš "utopené". Tyto novovložky však nejsou ergonomické a proto se nedoporučují.
Výsledek obrázku pro nosítko novorozenecká vložka
(obrázek zkopírován z nositko.cz)

Nosítka se dělí podle velikosti. Záleží na výrobci, jak si jednotlivé velikostní verze pojmenuje, nejčastěji se však můžete setkat s verzemi mini, mezi, toddler (angl. batole). Existují i tzv. rostoucí nosítka, která využijete prakticky po celé nosící období. Tato nosítka musí mít regulovatelnou šířku sedu, tzn. musí zajistit, aby dítě mělo látku vždy od kolene ke kolenu v jakémkoliv věku. Taktéž by měla jít nastavit i výška zádové opěrky, aby opěrka končila dítěti vždy v oblasti ramen. Výjimkou jsou pak největší nošenci, které lze nosit už s ručičkami NAD zádovou opěrkou:
Výsledek obrázku pro nosítko batole
(obrázek zkopírován z satkyanositka.cz)

A jako poslední bych ráda zmínila nosítka, která jsou určena JEN na nošení na zádech. Taková nosítka se označují jako onbuhimo nosítka, a vyznačují se tím, že nemají bederní pás - drží na vás jen díky ramenním popruhům, prostě jako byste měli batůžek ;-) Díky tomu jsou i skladnější, a můžou v nich nosit i těhotné maminky, jsou však určena jen pro děti, které samy sedí.
Výsledek obrázku pro onbuhimo
(obrázek zkopírován z thesensiblemama.com)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama