Typy šátků a nosítek

21. května 2018 v 7:34 | Prochajda |  Nošení dětí
Nejen že existuje několik velikostí, desítky výrobců a příměsí (složení), a tisíce vzorů šátků či nosítek. Tyto ergonomické pomůcky k nošení dítěte se dělí také podle toho, jak do něj -jednoduše řečeno- dítě dostaneme.

Šátek
Šátek můžete zakoupit buďto pevný nebo elastický.
Elastický šátek, jak už název sám říká, pruží. Elasticita je zejména po diagonále a po délce. Dokáží nosícímu velmi usnadnit vázání, jelikož se šátek nejprve předváže bez miminka a až potom se mimčo vloží do úvazu a podotahuje. Díky elastickému šátku není třeba nijak odhadovat, kolik pro mimčo nechat v úvazu místa, elastický šátek můžete utáhnout natěsno a on se pak přizpůsobí miminku. Tyto šátky jsou však vhodné pouze na nejmenší miminka, protože čím větší (těžší) dítě, tím víc se bude šátek natahovat a úvaz už pak nebude pohodlný. Logicky, nikdo nechce nosit své desetikilové dítě u kolen ;-)
Výsledek obrázku pro elastický šátek na nošení dětí
(obrázek zkopírován z pinkorblue.cz)

Pevný šátek je takový, který zjednodušeně řečeno nepruží. Samozřejmě vždy trochu elastický je, ale pouze minimálně, a může pouze v šikmých směrech, nikdy ne po délce. Pevné šátky jsou vhodné pro děti v celém šátkovacím období, od novorozence po předškoláka. Proto musí tyto šátky vydržet, jsou tedy pevnější a na omak tužší. Nový šátek se vždy zdá tuhý, je třeba ho tzv. zanosit - vlákna v šátku se musí ohnout do všech směrů, aby změkla a šátek se pak lépe dotahoval a byl pohodlný pro nošence i nosícího. Nejlépe se šátek zanosí samotným nošením, některé maminky ale zkouší zanosit např. i tak, že šátek spletou do vánočky, nebo na něm nějaký čas sedí na gauči ;-)
Výsledek obrázku pro šátek na nošení dětí
(obrázek zkopírován z pujcovnasatku.cz)

Ring sling šátek
Ring sling neboli RS šátky jsou zvláštní skupinou šátků. Klasický RS šátek je kratší (cca jen do 2 metrů délky) a vypadá tak, že má na jednom svém konci všité dva kroužky. Ty se připraví na rameno, protáhne se jimi druhý konec šátku a vznikne tak jednoduchá kapsa na nošení dítěte. Nejčastěji se v těchto šátcích nosí na boku, může se nosit ale i klasicky na břiše či zádech.
Existuje také nešitý RS, tzn. že si můžete ve specializovaném obchodě koupit samostatný kroužek a navléci ho na svůj klasický šátek. Lze s nimi vázat mnoho designově zajímavých úvazů. Kroužky vám také usnadní docela dost centimetrů šátku, dokážete s nimi totiž uvázat úvazy, na které je obvykle potřeba i jednou tak dlouhý klasický šátek. Využít se dají i jako pomůcka proti padání šátku z ramen nebo jako zakončení úvazu místo uzlu - pokud pak máte šátek např. pod bundou, nevznikne vám tam žádná nevzhledná boule, a navíc to vypadá hezky.
RS kroužky existují ve třech velikostech - S/M/L. Velikost "S" je vhodná pro elastické nebo nejtenčí pevné šátky, naopak největší "L" je vhodný i na šátky s největšími gramážemi (výpočtu gramáže šátku se budu věnovat v samostatném článku).
Výsledek obrázku pro RS šátek
(obrázek zkopírován z modrykonik.cz)

Související obrázek
(obrázek zkopírován z nosenideti.cz)

Šitý RS šátek:
DSCF2929
(obrázek zkopírován z pujcovnasatku.cz)

Nešitý RS šátek:
DSCF2915
(obrázek zkopírován z pujcovnasatku.cz)

Další využití RS kroužků:
DSCF2974
DSCF3056
(obrázky zkopírovány z pujcovnasatku.cz)

Mei tai/fly tai nosítko
Toto vázací nosítko je kapitola sama o sobě. Je to něco mezi šátkem a nosítkem. Narozdíl od šátku má své popruhy, které však nejsou nikde zakončeny a musíte je někde zavázat. Celkově se mei tai oproti šátku lépe nasazuje a nastavuje. Od šátku ale přejímá tu přednost, že dítě obepne lépe než klasické nosítko s přezkami, které je vždy třeba správně nastavit proporcím nosícího i nošence. Od nosítek zase přejímá již zmíněné lehčí nasazování a nemusíte se učit vázat žádný úvaz.
Výsledek obrázku pro šátkové nosítko
(obrázek zkopírován z housenka.eu)

Výsledek obrázku pro šátkové nosítko
(obrázek zkopírován z modrykonik.cz)

Přezkové nosítko
Nosítko je pro většinu nosících jednodušší na nasazování než klasický šátek. Záleží ale i na výrobci, někteří vyrábí nosítka jen s minimem spon na utažení, jiní (např. Kibi - osobní zkušenost) vyrábí nosítka s mnoha sponami pro přesnější nastavení dle individuálních potřeb nosícícho a nošence. Některé maminky na tato "složitěji nastavitelná" nosítka brblají, já jsem se při prvním nastavení nosítka řídila instrukcemi v manuálu a neměla jsem žádný problém.
Zde jen pár pojmů - základní vybavení nosítka: bederní pás (bederák) musí být nastavitelný dle proporcí nosícího. Správně usazený bederák by měl být v místech pasu, tedy v nejužším místě břicha. Za prvé, docílíte tak hezkého zakapsování (podsazení) dítěte, za druhé máte jistotu, že vám bederák z nejužší části trupu nikam nesklouzne ;-) Dále pak sestává nosítko z ramenních popruhů, které jsou také délkově nastavitelné. Lze si je také délkově upravit ve chvíli, kdy se chystáte kojit přímo v nosítku, a vaše dítě nemá zrovna pusinku v úrovni prsa - jednoduše popruh povolíte. Záda nosítka by vždy měla být měkká, tedy nijak vyztužená, aby dovolila dítku správné zakulacení zad (viz. zásady ergonomického nošení - starší článek ZDE).
Někteří výrobci používají na svá nosítka spony s bezpečnostní pojistkou, která chrání proti náhodnému rozepnutí a vypadnutí dítěte.
Nedílnou součástí nosítka je také kapucka. Ta slouží jednak k ochraně před povětrnostními vlivy, ale hlavně jistí hlavičku dítěte, pokud ji ještě pořádně nedrží nebo pokud vám v nosítku usne. Tyto kapucky se připnou k ramenním popruhům. Já jsem kapuci ocenila zvláště ve chvílích, kdy jsme vyzkoušely nošení na zádech a Joli mi tak usnula - máte jistotu, že dítě nebude mít hlavu nepřirozeně zakloněnou). U některých nosítek lze kapucku úplně odepnout, některá mají na zádové opěrce kapsičku na její schování (Kibi), jiná prostě pořád volně visí na zádové opěrce.
Většina nosítek (až na výjimky) je vhodná pro děti, které samy drží hlavičku, tzn. cca od 4 měsíců věku. Někteří výrobci nabízí k nosítkům i tzv. novorozeneckou vložku (novovložku), což je jakési vyztužení, které se dává pod zadeček, aby i nejmenší dítě bylo v nosítku vyvýšené a ne tedy příliš "utopené". Tyto novovložky však nejsou ergonomické a proto se nedoporučují.
Výsledek obrázku pro nosítko novorozenecká vložka
(obrázek zkopírován z nositko.cz)

Nosítka se dělí podle velikosti. Záleží na výrobci, jak si jednotlivé velikostní verze pojmenuje, nejčastěji se však můžete setkat s verzemi mini, mezi, toddler (angl. batole). Existují i tzv. rostoucí nosítka, která využijete prakticky po celé nosící období. Tato nosítka musí mít regulovatelnou šířku sedu, tzn. musí zajistit, aby dítě mělo látku vždy od kolene ke kolenu v jakémkoliv věku. Taktéž by měla jít nastavit i výška zádové opěrky, aby opěrka končila dítěti vždy v oblasti ramen. Výjimkou jsou pak největší nošenci, které lze nosit už s ručičkami NAD zádovou opěrkou:
Výsledek obrázku pro nosítko batole
(obrázek zkopírován z satkyanositka.cz)

A jako poslední bych ráda zmínila nosítka, která jsou určena JEN na nošení na zádech. Taková nosítka se označují jako onbuhimo nebo jen onbu nosítka, a vyznačují se tím, že nemají bederní pás - drží na vás jen díky ramenním popruhům, prostě jako byste měli batůžek ;-) Díky tomu jsou i skladnější, a můžou v nich nosit i těhotné maminky, jsou však určena jen pro děti, které samy sedí.
Výsledek obrázku pro onbuhimo
(obrázek zkopírován z thesensiblemama.com)V předchozích odstavcích jste si mohli přečíst rozdělení nosítek podle typu. Pokud budeme chtít nosítka rozdělit podle materiálu, dělíme je na látková a šátková. Někteří výrobci vyrábí oba tyto druhy nosítek, jiní se naopak striktně drží jen jednoho typu.
Látková nosítka jsou vyráběna převážně z bavlny (certifikované pro nošení dětí). Jsou pevnější než nosítka šátková, co do pohodlnosti pro nosiče i nošence si však se šátkovým nosítkem nezadají, a navíc se tělu miminka nepřizpůsobí tak dokonale. K výrobcům látkových nosítek patří např. Kibi. Samostatnou odnoží látkových nosítek jsou nosítka pro horké dny, která mají na zádové opěrce větrání ze síťoviny.
Šátková nosítka jsou nosítka vyrobena ze šátku, jsou tedy opravdu měkká a pohodlná. Některá jsou vázací, některá jsou přezková (viz. rozdělení výše). Tato nosítka jsou nicméně dražší než nosítka látková. V případě, že budete uvažovat o koupi takového nosítka, můžete si i sami vybrat šátek, ze kterého bude ušito. Některé maminky např. "obětují" na nové nosítko svůj vlastní šátek, který kupříkladu využívaly na nošení novorozence a chtějí přejít ze šátku na nosítko. Samozřejmě si lze také vybrat už z hotových nosítek ušitých z předem daného druhu šátku, odpadne vám tedy starost s výběrem šátku. Já nicméně doporučuji tento krok nepřeskakovat. Jak popisuji v jednom předchozím článku, šátků existuje nepřeberné množství, jak už do složení, tak i do barevnostního vzoru, a rozhodně bych nepodceňovala výběr alespoň složení šátku. Pokud si totiž -s velkou nadsázkou- vyberete na nosítko vlněný šátek, v létě se v takovém nosítku upečete.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MagdaPutna MagdaPutna | E-mail | Web | 12. září 2018 v 19:04 | Reagovat

Na výlety není nad pořádnou krosnu :)

2 Slovanská máma Slovanská máma | E-mail | Web | 7. října 2018 v 20:29 | Reagovat

[1]: No a já bych zase krosnu nechtěla vůbec - těžká, velká... Raději na výlety s ergo nosítkem :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama