Zánět/nachlazení prsu

4. května 2018 v 18:05 | Prochajda |  Kojení
Zánět nebo nachlazení prsu kojící ženy není žádná legrace. Já osobně jsem se o tom nedávno přesvědčila, když mě postihla druhá možnost. Střídání horka venku, chladna v domě, člověk je zpocený, větrá, no prostě mě někde tzv. ofouklo.
Druhého rána jsem se vzbudila a bolelo mě prso. Myslela jsem, že jsem si na něm ležela, ráda spím částečně na břiše. Nepřikládala jsem tomu tedy žádnou váhu a řekla si, že za den to přejde. Jenže jsem začala být okolo oběda strašně unavená. Rozbolelo mě celé tělo, jako když má člověk chřipku. Přikládala jsem to měnícímu se tlaku venku, hlásili přívalové deště.. Bohužel večer jsem dostala horečku, měla jsem lesklé oči, ... Tak špatně mi nebylo už dlouho. Na chřipky netrpím, takže jsem tenhle únavový stav nezažila už kolik let.
Honem jsem si "vygúglila", co s tím. Všude se doporučovalo přikládat na prso tvaroh. Já jsem bohužel zrovna žádný neměla, každopádně jsem se chvilkama chladila o kelímek studené smetany. Prostě jakékoliv chlazení. Těsně před kojením se pak doporučuje prso naopak prohřát. A co nejčastěji k postiženému prsu přikládat dítě. Jolanka chudinka asi byla díky tomu před spaním pěkně narvaná, jelikož poprvé spala celou noc až do 6 ráno!!
Šla jsem spát zároveň s ní, celou noc se potila, bolely mě klouby. Nad ránem jsem usnula dost tvrdě a když jsem se ráno vzbudila, už mi naštěstí bylo celkem dobře. Ještě jsem se cítila trochu malátná a snažila jsem se odpočívat. Postupně během toho a dalšího dne odezněla i bolest prsu. Naštěstí jsem z toho vyvázla ještě dobře.

Trocha "učené" teorie o zánětu a nachlazení prsu z internetu:

  • při zánětu prsu lze často nahmatat zatvrdlinu, která bolí, bolavé místo může být i zarudlé
  • dalšími příznaky jsou příznaky podobné chřipce - horečka, zimnice, únava, slabost, bolest kloubů
  • zánět je způsoben buďto stresem, nošením těsného prádla, spaním na břiše, nošení dítěte v šátku (je-li tam moc natěsno), při prvním delším spánku dítěte, při kojení pouze z jednoho prsu, nebo při problémech s bradavkami
  • další doporučení kromě tvarohových obkladů jsou klid na lůžku, hodně kojit z postiženého prsu, před kojením uvolnit dvorec odstříkáním, začít kojit nejdřív ze zdravého prsu, bradu dítěte směrovat k bolavému místu, a po kojení opět odstříkat
Výsledek obrázku pro zánět prsu
(obrázek zkopírován z modrykonik.cz)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama