Červen 2018

Druhy plavek pro mimčo

12. června 2018 v 21:26 | Prochajda |  Užitečné
Než jsme začaly jezdit na kojenecké plavání, řešila jsem, jaké plenky na plavání Jolance pořídit. Popravdě jsem věděla jen o existenci jednorázových plen do vody, nikdy jsem je ale neviděla.
V nejbližší drogerii jsem jedno takové balení zakoupila, konkrétně Huggies Little Swimmers, vel. 3-4 pro děti od 7 do 15 kg. Je to vlastně klasická plena, která má však gumičky okolo stehen, takže případnou stolici by neměla propustit ven, nicméně tekutinu propouští. Po koupání plenku jednoduše roztrhnete nad stehny a vyhodíte.
Nám tyto plenky příliš nevyhovovaly, protože i když Jolanka měla v té době 7-9 kg, je barokní andělíček, tudíž přes stehna jsem plenky málem nepřetáhla, a vždy je měla dost nízko na zadečku.

HUGGIES Little Swimmers 7-15kg 12ks
(obrázek zkopírován z drmax.cz)

Začala jsem tedy uvažovat o pratelných koupacích plenkách. Jednu takovou jsem právě viděla u synovce, který spolu s mou švagrovou jezdily na plavání s námi.
Takových plenek najdete na internetu spousty. Já vybrala rostoucí plavky se vzorem vosičky, na zapínání na patentky za 179 Kč. Plavky mají zvenku polyuretanový zátěr + polyester, zevnitř nylon. Polyuretan ven nepropustí nic (s tímto zátěrem se můžete setkat i u látkových plen). Ocenila jsem i to, že by plavečky měly být rostoucí až do 2 let věku. Nicméně kvůli Jolančinu "handicapu" širokých stehýnek jsou jí i tyto plavky těsné i při nejmenším utažení.
c
(obrázek zkopírován z lunzo.cz)

Každopádně oceňuji, že plavky můžete používat kolikrát chcete, stačí je po koupání přemáchnout :-)

Fyziologie kojení & Jak podpořit nástup kojení

12. června 2018 v 21:11 | Prochajda |  Kojení
Aby bylo kojení pro matku i dítě obdobím pohody, je potřeba podpořit přirozené mechanismy kojení už od porodu samotného.

Aby se mléko začalo tvořit, je důležité včasně a opakovaně přikládat novorozence k prsu. Tím se v těle matky podpoří tvorba hormonu prolaktinu a aktivita mléčné žlázy. Obvyklou praxí je, že se dítě přiloží k prsu hned po porodu.
První dva až tři dny po porodu se v prsu tvoří kolostrum neboli mlezivo. Je výhodnější než pozdější zralé mléko, obsahuje velké množství protilátek. Jeho barva je nažloutlá.
Zralé mléko se začíná tvořit třetí až pátý den po porodu (u žen po operativních porodech to ale může být i později). Jeho barva je již bílá. Mně v porodnici Kyjov doporučili, abych při každém kojení vystřídala obě prsa, u každého aby dcera setrvala max. 15 minut. Až po "rozběhnutí" laktace může maminka při každém kojení dát dítěti pít jen z jednoho prsu.
Při tvorbě zralého mléka často dojde k bolestivému nalití prsou, maminka může mít i zvýšenou teplotu, prsa mohou být horká, tvrdá, citlivá na dotek. Takto nalitá prsa je důležité průběžně vyprázdnit buď častým kojením, pomoci může i odsávačka. Studené obklady sníží horkost, vlažná sprcha a jemná masáž pak pomohou uvolnit mléko. Já sama jsem se s tímto setkala hned druhý den po propuštění z porodnice. V tu chvíli mě zachránila elektrická odsávačka mléka. Samotným odsávačkám se ale věnuji v samostatném článku.

Čím častěji žena kojí, tím více je podpořena další tvorba mléka. Zároveň se zabraňuje zadržení mléka v mlékovodu, které by mohlo způsobit zánět.

Klíčem k úspěšnému kojení je správné přisátí miminka. Správně přisáté dítě získává dostatek mléka. Nesprávně přisáté dítě pije málo a takové kojení často i bolí, protože ve snaze získat dostatek mléka zůstává u prsu moc dlouho. Známkou správného přisátí k prsu jsou široce rozevřená ústa, a také to, že se brada i nosík dotýkají prsu. Nemusíte se bát, že nebude moci připlácnutým nosíkem dýchat. Nikdy prs od nosíku neodtlačujte!
Při správném přisátí je většina dvorce v ústech dítěte a při sání se mu pohybují uši a spánky. Pro mě byla velkou pomůckou nejrůznější videa na youtube, kde jsem si našla, jak správné přisátí vypadá, jakou rychlostí správně přisáté dítě pije apod. Stačí si zadat např. správná technika kojení. Velmi užitečný je i web kojeni.net, kde rovněž najdete plno videí.
Důležitým faktorem při správném kojení je také těsný kontakt maminky a miminka, nejlépe kůže na kůži, díky čemuž se mamince vyplavují hormony oxytocin a prolaktin nezbytné pro zdárný proces kojení. Kvalitní podpora vazby maminky s dítětem snižuje také pocit stresu spojený s únavou nebo bolestí po porodu, které negativně ovlivňují i kojení.
Mezi maminkou a dítětem by neměla být žádná překážka, např. zavinovačka, dítě by mělo být natočeno bříškem na matčino tělo, brada mírně vystrčená. Je důležité, aby se dítě naučilo hledat prs samo a ne aby mu maminka prs rovnou podstrčila. Nejrůznější polohy pro kojení jsou popsány na mnoha webech, např. i na zmíněném kojeni.net. Jsou zde popsány nejrůznější polohy i pro maminky dvojčat, pro maminky, jejichž děti se špatně přisávají, pro maminky po císařském řezu, a mnoho rad, např. při rozpraskaných bradavkách, které trápí ženu zejména ze začátku kojení.

Pozor také na dokrmování z kojenecké lahve, ze které teče tekutina samovolně, což děťátko nenutí k sání a je to tedy pro něj jednodušší než se "namáhat" u prsu. Pokud je dokrmování potřeba, je vhodné zvolit např. sondu, lžičku, stříkačku nebo kádinku.


V porodnicích asistuje při prvním kojení odborný zdravotnický personál. Já musím moc poděkovat "mojí" laktační poradkyni z kyjovské porodnice, paní Šárce Perlíkové, která denně obcházela všechny pokoje a nabízela maminkám svou pomoc, případně už jen kontrolovala správnou techniku. Paní Perlíková byla k dispozici i na telefonu a vždy byla moc ochotná!
Lidská miminka ale mají, stejně jako naši příbuzní primáti, instinktivní schopnost samopřisátí bez pomoci, kdy se dokáží doplazit k matčinu prsu. Podle výzkumů mají děti, u kterých proběhlo samopřisátí, mají oproti přiloženým dětem menší problémy s kojením, lépe se adaptují, jsou spokojenější a méně pláčou. Plazení k prsu vypadá tak, že se dítě po porodu pouze osuší a je nahé ponecháno na matčině břiše. Tam se několik minut adaptuje a učí se rozpoznávat vůni a podobu maminky. Pak se začne instinktivně odstrkovat nožičkami od břicha, pohybuje ústy, sliní a saje si pěstičky. Nohami a lokty se posouvá k prsu a hledá bradavku. Když se k ní dostane, začne ji masírovat, ta se prodlužuje a vztyčuje, miminko ji uchopí do úst a začne samo sát. Zajímavostí je, že miminka, která se takto sama doplazí k prsu, se už napoprvé správně přisají, takže pak odpadá učení techniky kojení. Celý proces samopřisátí probíhá 30-60 minut.
Podle mě není samopřisátí v našich porodnicích běžnou záležitostí, rozhodně by se ale měl provádět bonding, což je utváření vztahu matky a dítěte. Tento termín se ale hlavně používá pro prvotní přiložení dítěte k matce hned po porodu. Mně tak byla dcera hned přiložena a bylo to krásné. Okamžitě přestala plakat a spokojeně si vrněla :)


Pokud vám kojení z nějakého důvodu nepůjde, nevzdávejte to!! Rozhodně se nebojte požádat o pomoc odborníka! Kojení je nejkrásnější věc na světě, užívejte si ho každou minutu!!
A to nemluvím o ekonomickém aspektu ;-)